Jak dbać o szambo w zimie?

Jak dbać o szambo w zimie?

Jeżeli jesteśmy posiadaczami szamba, powinni wiedzieć aby było ono prawidłowo zamontowane oraz właściwie zabezpieczone przed niskimi temperaturami, jakie mamy zazwyczaj zimą. Prawidłowy montaż szamba chroni go przed zamarzaniem w okresie zimowym, nawet jeżeli temperatura powietrza spada znacznie poniżej zera. W szczególnych przypadkach może dojść do zamarznięcia zawartości szamba oraz jego trwałego uszkodzenia, dlatego powinniśmy wiedzieć wszystko o odpowiedniej konserwacji oraz właściwym utrzymaniu przydomowego szamba.

Czy szambo może w zimie zamarznąć?

Tylko w wyjątkowych sytuacjach szambo w zimie może zamarznąć w większości przypadków przydomowe szamba które są stale użytkowane, także w okresie zimy, nie ulegają zamarzaniu, a odpływ ścieków do szamba przebiega w sposób prawidłowy. Jeżeli szambo użytkowane jest regularnie, po wpłynięciu nowych ścieków zachodzą tam procesy biologiczne, które sprawiają że temperatura w szambie rośnie a co za tym idzie naturalnie zapobiega podczas mrozów Zamarznięciu zawartości szamba. W sytuacji kiedy szambo podczas zimy nie jest używane przecinarek co zdarza się szczególnie na terenach sezonowych domków letniskowych bądź na terenach działek rekreacyjnych przed sezonem zimowym należy szambo opróżnić i zabezpieczyć przed ewentualnym zamarznięciem. Także jeżeli planujemy dłuższy wyjazd właśnie zimą, a szambo jest przepełnione, należy je opróżnić w celu zapobiegnięcia zamarznięciu zawartości szamba oraz uszkodzeniu całej konstrukcji.

Jakie są przyczyny zamarzania zbiornika szamba?

Zastanówmy się jakie są najczęstsze przyczyny zamarzania zbiornika szamba i co zrobić aby je wyeliminować. Najczęstszą przyczyną zamarzania zbiornika szamba może być błędnie wykonana instalacja doprowadzająca ścieki do szamba, mowa tutaj o zbyt małym spadku bądź jego braku, w takiej sytuacji w rurze kanalizacyjnej gromadzi się woda, która pod wpływem niskiej temperatury może zamarznąć i rozsadzić rury kanalizacyjne. Podobna sytuacja może wystąpić w sytuacji przepełnienia szamba w zimie, kiedy rura doprowadzająca ścieki do szamba jest przepełniona i automatycznie zamarza. Inną przyczyną zamarznięcia szamba może być brak odpowiedniej izolacji, w sytuacji kiedy zbiornik szamba nie posiada izolacji bądź jest ona zbyt słaba, szambo pod wpływem niskiej temperatury szybko się wychłodzi i może zamarznąć.

Jak właściwie zapobiec zamarznięciu szamba?

Jeżeli chcemy uniknąć zamarznięcia rur kanalizacyjnych oraz samego szamba, powinniśmy pamiętać że szambo powinno znajdować się przynajmniej 20 cm poniżej granicy poziomu przemarzania gruntu. Mowa tutaj także o rurach kanalizacyjnych, które jeżeli są właściwie umieszczone, nie będą zamarzać zimą. W zależności od regionu polski granica przemarzania gruntu może być różna, na przykład w Polsce zachodniej głębokość ta wynosi około 80 cm, a w Polsce wschodniej głębokość ta mierzy przeszło 140 cm. Głębokość przemarzania gruntu może zwiększać się w zależności od grubości okrywy śnieżnej, jeżeli takiej okrywy śnieżnej nie będzie wcale automatycznie głębokość przemarzania gruntu będzie większa.

Zadbaj o odpowiedni kąt spadku rur

Jeżeli właśnie budujesz przydomowe szambo, pamiętaj o odpowiednim kącie spadku rur, dzięki któremu ograniczysz ryzyko zamarznięcia zawartości kanalizacji. Tutaj ma znaczenie także dobór średnicy rur oraz ich właściwa izolacja można ją wykonać za pomocą styropianu bądź zastosowania fabrycznie za izolowanych rur kanalizacyjnych. Dobrą izolacją rur kanalizacyjnych zimą są także kable grzejne, jest to jednak jedno z najdroższych rozwiązań zabezpieczających szambo przed zamarznięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *