Jakie są różnice między szambami betonowymi a szambami plastikowymi?

Jakie są różnice między szambami betonowymi a szambami plastikowymi?

Jedną z najpopularniejszych metod pozbywania się nieczystości płynnych w obrębie indywidualnych gospodarstw domowych jest zainstalowanie przydomowego szamba, co wiąże się z zakupem bezodpływowego zbiornika na ścieki, nazwanego potocznie szambem. Istnieją dwa rodzaje zbiorników, są to szamba betonowe i szamba plastikowe. Zastanówmy się jakie są różnice pomiędzy szambami betonowymi oraz szambami plastikowymi i które z nich są lepsze?

Jakie zalety posiadają szamba betonowe?

Do najpopularniejszych bezodpływowych zbiorników na ścieki zalicza się szamba betonowe, które wyróżniają się dużą masą, wytrzymałością oraz solidnością wykonania i stosunkowo niską ceną. To właśnie dzięki dużemu ciężarowi szamba, taki zbiornik można w odpowiedni sposób osadzić w gruncie zabezpieczając go przed zamarznięciem oraz ewentualnym wypchnięciem przez napór wód gruntowych. Szamba betonowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż szamba plastikowe, dlatego ich zastosowanie w miejscach podjazdu do garażu bądź innych miejscach narażonych na przejeżdżanie samochodów jest o wiele bezpieczniejszą inwestycją. Ostatnią zaletą szamb betonowych jest ich stosunkowo niska cena. Standardowe szambo o pojemności 10 m³ to koszt od 2500 do 4000 zł, licząc także transport i montaż szamba.

 

Wady szamb betonowych

Szamba betonowe mają jedną podstawową wadę, jest nią duża waga szamba, standardowy zbiornik betonowy na ścieki waży prawie 4 tony, co stanowi dość kłopotliwy transport i montaż na posesji. W zależności od tego gdzie szambo betonowe ma zostać osadzone, musimy się liczyć z tym że nie w każde miejsce można wjechać z tak dużym ciężarem.

Plusy i minusy szamb plastikowych

Odwrotnie do szamb betonowych, szamba plastikowe odznaczają się niewielką masą, taki zbiornik plastikowy o pojemności około 10 m³ może ważyć niecałe 200 kg, co przy 4 tonach jest znaczną różnicą. Montaż i transport szamb plastikowych jest ze względu na ich masę o wiele łatwiejszy, można je dowieść niemalże w każde miejsce na posesji, nie obawiając się o uszkodzenia chodników, ścieżek bądź innej architektury ogrodowej. I tutaj kończą się zalety szamb plastikowych, albowiem ze względu na małą wagę, szamba plastikowe mają także małą wytrzymałość na duże obciążenia. Ze względu na swoją niewielką wagę, szamba plastikowe nie nadają się do montażu pod podjazdem oraz w innych miejscach gdzie jest możliwy przejazd samochodów. Kolejną wadą szamb plastikowych jest mała odporność zbiornika na naturalne wypieranie w gruntu, dlatego zanim zostanie osadzony i zasypany powinien zostać wypełniony wodą do ¾ swojej pojemności. Ostatnią wadą szamb plastikowych jest ich wysoka cena, w porównaniu do standardowego szamba betonowego o pojemności 10 m³, szam bo wykonane z plastiku to koszt 6000 zł, w co nie jest wliczany transport i montaż.

Najistotniejsze różnice pomiędzy szambami betonowymi a szambami plastikowymi

Do najistotniejszych różnic pomiędzy szambami betonowymi a szambami plastikowymi, należy zaliczyć masę poszczególnych zbiorników oraz ich cenę. Jak zostało wspomniane powyżej, szamba betonowe są o wiele cięższe oraz tańsze, natomiast ich odpowiedniki wykonane z tworzyw sztucznych do jakich zalicza się polietylen oraz polipropylen są lżejsze, ale ich cena adekwatnie wyższa. Szamba plastikowe są o wiele bardziej odporne na wszelkiego rodzaju wycieki, dzięki czemu unikamy skażenia gleby oraz wód gruntowych, są one także wyjątkowo odporne na działanie wszelkiego rodzaju związków chemicznych, jakie mogą spływać wraz ze ściekami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *